Stres oksydacyjny jest jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry. Kosmetyki bogate w składniki antyutleniające są więc niezbędnym elementem pielęgnacji. Jakie substancje najskuteczniej hamują aktywność wolnych rodników?
Antyoksydanty to grupa wyjątkowych związków i substancji, które wspierają nasz największy organ – skórę, w codziennym funkcjonowaniu, a także zwiększają trwałość kosmetyków i innych substancji aktywnych. Przeciwutleniacze świetnie sprawdzą się w powakacyjnej pielęgnacji skóry. Polecaj swoim klientkom preparaty z tymi najskuteczniejszymi i testuj nowe substancje, które przebojem wkraczają do kosmetycznych receptur.
Strażnicy stabilności
Antyoksydanty mają zdolność neutralizowania wolnych rodników, a co za tym idzie – spowalniania procesów utleniania, które prowadzą m.in. do rozkładu nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zjawisko to wykorzystujemy w wielu dziedzinach (żywność, leki i kosmetyki), aby uchronić produkty przed nieestetyczną zmianą barwy, spowolnić procesy rozkładu substancji biologicznie czynnych lub wesprzeć skórę w ochronie przed fotostarzeniem. W zależności od przeznaczenia i formy produktu stosujemy różne antyoksydanty w różnych stężeniach.
W przemyśle kosmetycznym przeciwutleniacze chronią preparaty przed psuciem się. Najczęściej procesom utleniania ulegają produkty na bazie olejów roślinnych, zawierające znaczną ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych i innych związków aktywnych oraz perfumy, w których może dojść do zmiany zapachu i barwy. Dodane do wyrobu antyoksydanty spełniają wtedy funkcję boostera dla kosmetyku, czyli zapewniają mu stabilność i trwałość.
Stres oksydacyjny
Skóra chroni nas przed czynnikami zewnętrznymi. Prawidłowe funkcjonowanie zapewniają jej liczne mechanizmy obronne. Jednak kiedy wytwarza więcej wolnych rodników, niż potrzebuje do przeprowadzenia procesów fizjologicznych, lub kiedy ilość wolnych rodników docierających ze środowiska zewnętrznego jest niemożliwa do zneutralizowania przez procesy obronne, wówczas dochodzi do zaburzenia równowagi oksydacyjnej. Na tym polega stres oksydacyjny, który przyspiesza starzenie się skóry. Do jego symptomów należą:
- zmiany pigmentacyjne,
- suchość i matowość cery,
- spowolnienie procesów odnowy,
- wczesne powstawanie zmarszczek.
Jeśli na skórze klientek dostrzegasz takie objawy, z pewnością w ich pielęgnacji brakuje odpowiedniej ilości antyoksydantów, które dzięki zdolności do neutralizowania wolnych rodników:
- stymulują skórę do odnowy biologicznej,
- hamują procesy fotostarzenia,
- rozjaśniają cerę,
- poprawiają jej koloryt.
Najpopularniejsze
Znaczną część antyoksydantów dostarczamy skórze z żywnością, dlatego istotna jest zbilansowana dieta, bogata w witaminy A, E i C. Drugim ich źródłem są produkty kosmetyczne, działające na głównym froncie walki z wolnymi rodnikami – w naskórku.
Witamina A w postaci retinolu, jego pochodnych (kwas retinowy, palmitynian retinylu) lub prekursorów (beta-karoten) – poprawia koloryt skóry, reguluje proces keratynizacji naskórka, potęguje efekt wygładzenia skóry i spłycenia zmarszczek. To niezastąpiony składnik produktów i zabiegów o działaniu anti-aging.
Witamina E – tokoferol lub octan tokoferolu – stanowi remedium na problemy z regeneracją i stymuluje procesy odnowy, stosowana jest jako dodatek do kremów czy olejków, chroniąc kosmetyk przed utlenianiem.
Chcesz wiedzieć więcej?Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE
LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ